جاذبه های گردشگری

بندر کنارک و جاذبه های گردشگری این شهر

استان سیستان و بلوچستان، با تمام محرومیت و کمتر شناخه شده بودن در میان گردشگران، دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری بوده و با سفر به این استان می توان در جای جای، دیدنی های بسیاری را از نزدیک لمس کرد، در این استان شهر های بسیاری وجود داشته که دارای تاریخ و زیبایی های منحصر به فردی بوده و هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند، بندر کنارک یکی از شهر های استان سیستان و بلوچستان بوده که همه روزه مسافران و گردشگران بسیاری به این شهر سفر می کنند. امروزه بسیاری از افراد از وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان سیستان و بلوچستان هنوز هم آگاهی ندارند. اما باید گفت که در هنگام سفر به این استان زیبا شما قادر هستید که این جاذبه‌های طبیعی را ببینید و آن‌ها را از نزدیک لمس کنید. همچنین وجود شهرهایی مانند کنارک زیبایی این استان را دو چندان کرده است. این شهر به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد بسیاری از گردشگران را محو در زیبایی خود می‌کند.

 

بندر کنارک کجاست؟

کنارک یکی از شهر های بندری قرار گرفته در جنوب شرقی ایران و استان سیستان و بلوچستان بوده و در جوار آب های دریای عمان واقع شده است.این شهر یکی از شهر های بندری و پر اهمیت استان سیستان و بلوچستان بشمار آمده و به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب و همجواری با دریای عمان، از موقعیت مناسبی برای ماهیگیری و صیادی برخوردار است.

وجه تسمیه کنارک

در خصوص نام بندر کنارک  و علت نام گذاری این شهر با این نام گفته می شود در روزگاران قدیم در مکان کنونی شهر، درخت کنارهای بسیاری وجود داشته و به همین سبب این شهر اینگونه و با نام کنارک شناخته وی شود.

 

مسیر‌های دسترسی به بندر کنارک

زاهدان، مرکز استان سیستان بلوچستان از شهر بندری کنارک 700 کیلومتر فاصله دارد. برای سفر کردن به این شهرستان بندری شما می‌توانید از هر سه راه زمینی، هوایی و ریلی استفاده کنید.

شما اگر قصد سفر به کنارک را با خودرو و یا اتوبوس را دارید از هر نقطه ایران که خواستید می‌توانید این کار را انجام دهید. اما هیچ گاه از آسان ترین راه و کم خطر ترین راه برای سفر به شهر کنارک یعنی هواپیما غافل نشوید. شما می‌توایند از هر شهری همانند تهران، مشهد، شیراز، بندرعباس، کیش و کرمان از طریق هوایی به این شهر بندری سفر کنید.

اما سفر ریلی، با قطار تنها شما می‌توانید از هر نقطه از ایران به زاهدان سفر کنید و پس از آن به شهر کنارک سفر کنید، این مسئله علاوه بر سختی‌های موجود به لذت بخش شدن و خاطره انگیزه شدن مسافرت تان کمک می‌کند. بنابراین از سه طریقی که گفته شد شما می‌توانید خود را به شهر بندری و زیبای کنارک برسانید.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری کنارک

همانطور که گفته شد، بندر کنارک جاذبه های تاریخی و طبییعی بسیاری داشته که در صورت معرفی هر چه بهتر و بیشتر این شهر می تواند به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران بدل شود.

اسکله ماهیگیری کنارک

اسکله ماهیگیری کنارک یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری این شهر بوده و نظاره گر بودن صیادانی که در حال صید و یا تخلیه ماهی های تازه صید شده هستند، منظره ای زیبا را در این شهر و اسلکه بوجود آورده است.

وجود این اسکله ماهیگیری در بندر کنارک بسیار مهم و حیاتی بوده و سبب شده تا وضع اقتصادی از این طریق رونق بسیاری پیدا کند.

 

شبه جزیره گوردیم

در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر بندری کنارک شبه جزیره ای زیبا به نام شبه جزیره گوردیم وجود داشته که در تمام فصول سال به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری پر مخاطب استان شناخته می شود.

 

گل فشان

در نزدیکی بندرکنارک و در محل روستایی به نام بندر تنگ، یکی از زیباترین، عجیب ترین و منحصر به فرد ترین جاذبه های طبیعی استان سیستان و بلوچستان با نام گل فشان وجود دارد.

گل فشان نوعی کوه آتشفشان بوده که به جای گداخته ها و مواد مذاب درونی زمین ، از آن گل هایی به رنپ خاکستری خارج شده و این گل ها بسیار فشرده و سرد هستند.

خروج گل از زمین و لغزش آن از شیپ تپه ای که به سبب این گل ها ایجاد شده ، منظره ای زیبا را شکل داده و همه روزه گردش خروج گل از زمین و لغزش آن از شیب تپه ای که به سبب این گل ها ایجاد شده، منظره ای زیبا را شکل داده و همه روزه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

این پدیده زیبا بر اثر عوامل مرفولوژیکی پدید آمده و نشان دهنده فعالیت‌های تکنونیکی این منطقه است. همانطور که گفته شد از این تپه ها، گلی خارج می‌شود که به رنگ خاکستری است. این گل بصورت فشرده و سرد خارج می‌شود و هیچ بخاری ندارد. موقع بیرون آمدن گل صدایی ناشی از ترکیدن حباب به گوش می‌رسد.

گل‌های خارج شده از دهانه گل فشان روی شیب قرار می‌گیرد و روی گل‌های کهنه و قدیمی‌می‌لغزد که منظره ای جالب و زیبا را به تصویر می‌کشد.گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 

 

خانه تاریخی آریان خان

تنها اثر ثبت شده در کنارک خانه تاریخی به نام آریان خان بوده که قدمتی در حدود ۱۲۰ سال داشته و متعلق به فردی با نام چهارشنبه آریان بوده است.این بنا به عنوان یکی از نخستین بناهای خشت و گلی شناخته شده و چیزی در حدود ۲۰۷ متر زیر بنا دارد.

وجود ستون های زیبا و پنجره های قدیمی با تزئینات منحصر به فرد، زیبایی دو چندانی به این بنا بخشیده است.

در این شهر علاوه بر جاذبه های ذکر شده بالا مکان های دیدنی دیگری مانند زیارت حاج حسن، دماغه پزم، غار طبیعی کل بی بانک و بسیاری مکان های دیگر وجود داشته و می توان با سفر به این شهر خاطرات بسیاری را خلق کرد

 بندرپزم تیاب

بندر زیبای پزم تیاب در امتداد ساحل دریای عمان قرار دارد و به‌دلیل وجود صخره‌ها و ساحل شنی بکر، مکانی فوق‌العاده برای عکاسی است. پزم تیاب یکی از بنادر مهم جنوب کشور در استان سیستان و بلوچستان است که با همت و تلاش‌های مردمانش، بخشی از ماهی و میگوی کشور را تأمین می­‌کند. شغل عمده ساکنان منطقه پزم، صیادی است و این بندر، دارای چندین قایق ولنج ماهی‌گیری بزرگ و کوچک است. بندر پزم یکی از جاذبه های چابهار محسوب میشود،  این بندر در حاشیه دریای عمان واقع شده است و با ساحلی آرام و دلنشین، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بندر پزم تیاب شبیه به یک شبه جزیره است. دماغه ساحل پزم تیاب، به وال یا نهنگ شباهت دارد. نام بندر پزم بر‌‌‌گرفته از پوزه کوه است. همچنین در بین مردم بومی به خلیج تیاب (ساحلی) هم معروف است. یکی از صخره های این ساحل شبیه به چشم است که به آن چشم اقیانوس میگویند و داخل آن پر از خرچنگ بود. یکی از دیدنی های ساحل پزم، فیتوپلانکتون ها یا شب تاب های دریایی هستند که شب ها همچون چراغ های آبی رنگ، در ساحل خودنمایی میکنند و ما پس از تاریکی هوا حدود ۱ ساعت منتظر پیدا شدن آنها شدیم و خوشبختانه موفق به این امر شدیم ولی متاسفانه با دوربین گوشی و دوربین های معمولی نمیشد این زیبایی را ثبت کرد و به دیدن آنها قناعت کردیم. این شب تاب ها در برخی فصول و ماه ها خیلی بیشتر و برخی فصول خیلی کمتر هستند.

 

بهترین زمان سفر به کنارک

کنارک به دلیل برخورداری از آب و هوای گرم و مرطوب همواره و در تمام طول سال هوایی معتدل و دلپذیری داشته و برای سفر به این شهر می توان هر روز از سال را انتخاب کرد

آب هوای و ویژگی‌های شهرستان بندری کنارک

گرم و مرطوب، آب و هوای حاکم بر این شهرستان می‌باشد. در تابستان باد‌های موسمی‌مونسون شروع به وزیدن می‌کند، که وزش این گونه باد ها باعث معتدل شدن آب و هوای منطقه می‌شود.

در فصل زمستان نیز این شهرستان جز گرم ترین شهرستان‌های کشورمان است. و با این وجود آب و هوای گرم دارای محصولات متنوعی می‌باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • کنار
 • زیتون محلی
 • پاپایا
 • چیکو
 • موز
 • انبه
 • بادام
 • هندوانه

همچنین این شهرستان دارای دشت‌های وسیعی می‌باشد که مهم ترین دشت آنها عبارتند از:

 • دست سرگان
 • دشت کهیر
 • دشت لاش

علاوه بر دشت‌های زیبای کنارک، یکی از ویژگی‌هایی که زیبایی این شهرستان را دو چندان کرده است وجود یک رودخانه بسیار زیبا است که شامل رود خانه کهیر و رودخانه رایج کارینی است. همچنین وجود این رودخانه تاثیر بسزایی در کشاورزی در کنارک داشته است.

پوشش گیاهی خوبی در این منطقه حکم فرما می‌باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • کلپوره
 • گور گیاه
 • کهور
 • کلیر
 • آویشن

اصلی ترین مکان برای رویش و رشد این پوشش گیاهی سواحل جنوبی استان سیستان بلوچستان غالبا در ارتفاعات می‌باشد.

گیاه آویشن یکی از گیاهانی است که در این شهرستان رسد می‌کند که در این منطقه به نام (ازگند) معروف می‌باشد. بنابراین نام محلی آویشن، ازگند می‌باشد.که در مناطق کوهستانی روی خاک‌های سطحی و کم عمق رشد می‌کند.

یکی از کاربرد‌های این نوع گیاه استفاده دارویی آن است. خاصیت دارویی این گیاه نیز در این منطقه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواردی که با استفاده از این گیاه به زودی بهبود می‌یابد؛ خارش‌های ناشی از حساسیت و کهیر می‌باشد، که با مصرف این گیاه به زودی هر چه تمام تر بهبود می‌یابد.

 

روستای کهیر و باغ موز از جاذبه‌های بندر کنارک

یکی از روستایی که به جاذبه‌های گردشگری برای بندر کنارک تبدیل شده است، کهیر نام دارد. همانطور که احتمالا می‌دانید هوای گرم و خشک حاکم بر سیستان و بلوچستان باعث شده که سرسبزی از این استان پر بکشد .

اما روستای کهیرهمانند نگین در استان سیستان بلوچستان می‌درخشد و از ویژگی‌های بارز آن سرسبزی منحصربفرد آن است که دلبری می‌کند.

اگر به این روستا سفر کنید در دو طرف جاده باغ‌هایی با انواع میوه همانند موز، هندوانه، زیتون تماشا می‌کنید، زیبایی خاصی را به جاده این روستا بخشیده است.

 

بازار کنارک

بازار کنارک (لته بازار) بازار محلی این شهر و یکی از جاذبه‌ها بندر کنارک است که محلی‌ها به آن لته بازار می‌گویند. مغازه‌های موجود در دو طرف خیابان این بازار به عرضه لوازم طبیعت‌گردی، کوله‌پشتی و کفش‌های نو و دست‌دوم از معتبرترین برندهای جهان می‌پردازند. در ضمن در این بازار پتو و پارچه نیز با قیمت مناسب عرضه می‌شود.

 

منظقه شکار ممنوع پزم

منطقه پزم که به تازگی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردیده با وسعت ۳۷۷۰۰ هکتار در نوار ساحلی دریای عمان واقع گردیده است و از شاخصه‌های آن تنوع اکو سیستمی و تنوع گونه‌ای آن می‌باشد.

 

صنایع دستی شهر بندری کنارک

بدون شک آشنایی با صنایع دستی شهر بندری کنارک برای هر فرد توریستی بسیار خوشایند خواهد بود. اگر قصد دارید که به استان زیبای سیستان و بلوچستان سفر کنید حتما به بازارهایی که مخصوص صنایع این استان است نیز سری بزنید و به عنوان یادگاری یا هدیه دادن یک سوغاتی منحصر به فرد از صنایع دستی خرید کنید. این صنایع دستی عبارتند از: سوزن دوزی یا بلوچی دوزی، حصیر بافی، صدف کاری، طلا سازی، لنج سازی و تور بافی و... .